Suyun Hayatımızdaki Önemi

Suyun Hayatımızdaki Önemi

“Su”, insan vücudunun üçte ikisini oluşturur ve insan su olmadan sadece birkaç gün yaşayabilir. Yaklaşık olarak insan beyninin % 80’i, kanının % 82’si, akciğerlerinin % 90’ı sudur. Vücudumuzun su kaynağında sadece % 2’lik bir düşüş vücudumuzda dehidrasyona yol açabilmektedir. Bu sebeptendir ki su, insan vücudunun mekaniği için çok önemlidir. Bütün anatomi ve fizyolojimizi oluşturan tüm hücre ve organ fonksiyonları suya bağlıdır. Yani, su olmadan vücudumuz hayati fonksiyonlarını gerçekleştiremez.

Suyun Hayatımızdaki Önemini Gösteren 6 Sebep

1.Su, Vücudun Sıvı Dengesini Sürdürmeye Yardımcı Olur:Vücudumuzun yaklaşık olarak % 70’i sudan oluşur. Yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı 2500-2600 ml kadardır. Suyun vücuda alımı ve atılımı bir denge içinde oluşur. Vücutta normal sıvı hacminin korunması için günlük sıvı alımının günlük sıvı kaybına eşit olması gerekir. Bu denge bozulduğunda hastalıklar ortaya çıkar. Vücudumuzdaki sıvının işlevleri arasında sindirim, emilim, dolaşım, ağızda tükürük salınımı , besin maddelerinin taşınması ve vücut sıcaklığının korunması yer alır. Vücudumuzun sıvı dengesini kaybetmemek için su içmek oldukça önemlidir.

2.       Su, Kalori Kaybına Yardımcı Olur: Bol su tüketimi metabolizmayı çalıştırarak günlük harcanan kalorinin artmasını sağlar. Her öğünden önce bir bardak su içmek masadan daha az kalori alarak kalkmanıza yardımcı olur. Midenizi dolduran su yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve diğer öğüne kadar iştahınızı azaltır. Her gün ortalama bir buçuk litre su içmek günde 200 kalori daha az tüketmeye yardımcı oluyor.

3.       Su, Kasların Çalışmasına Yardımcı Olur: Sıvı ve elektrolit dengesini koruyamayan hücreler büzülür ve bu da kas yorulmasına neden olabilir. Araştırmacılar, “Kas hücrelerinde yeterli sıvı bulunmadığı zamanlarda kaslar iyiçalışmazlar ve insan performansını da düşürebilir.” diyor.

Egzersiz yaparken vücuda yeterli miktarda su almak önemlidir. Fizikselaktivite öncesinde ve sırasında mutlaka su için. İnsanların egzersizden yaklaşık iki saat önce su içmeleri önerilmektedir. İnsanlar egzersiz sırasında, terleme yoluyla kaybettikleri suların yerine tekrardan su takviyesi yapmaları yani egzersiz esnasında düzenli aralıklarla su içmelerigerekir.

4.Su, Cildin İyi Görünmesini Sağlar: Cildiniz bol miktarda su içerir ve aşırı sıvı kaybını önlemek için koruyucu bir bariyer görevi görür.Cildin esnekliğini ve canlılığını oluşturan, cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan tek unsur sudur.

5.       Su Böbreklerin Düzenli Çalışmasına Yardımcı Olur: Vücut sıvıları, atık ürünlerin hücrelere girip çıkmasını sağlar. Vücudun ana toksini, idrarda atılmak üzere böbreklerden geçebilen, suda çözünebilen bir atık olan kan üresi azotudur. Böbreklerin, sıvı alımı yeterli olduğu sürece vücut toksinlerden arındırılıp temizlenir. Yeterli su içilmeye başlanıldığında idrar serbestçe akar, idrar hafif renkte olur ve koku içermez. Vücuda yeterli su alınmadığında, idrar rengi koyulaşır ve idrar koku yapar.

6.       Su Kayganlaştırıcı Özellik Gösterir:Su, sindirimde ve neredeyse diğer tüm vücut süreçlerinde bir yağlayıcı görev görür. Tükürüğümüzdeki su; çiğneme ve yutmayı kolaylaştırır, böylece yiyeceklerin yutaktan kolayca kaymasını sağlar.

Suyun hayatımızdaki önemini başlıca bu maddelerle vurgularken aslında suyun hayatımızda oldukça fazla önemi ve yeri olduğunu görmüş oluyoruz. Sağlıklı hayatın sırrı su içmekle başlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir