Su Arıtma Cihazı Hakkında Uzmanlar Ne Diyor

Su Arıtma Cihazı Hakkında Uzmanlar Ne Diyor

Damacanadan veya musluktan bardağımıza doldurduğumuz suyun içindeki kimyasal maddeleri görebiliyor muyuz? Sağlığımız için ne gerekirse yaparız diyoruz ama hala temel ihtiyacımız olan suyun içinde ne olduğunu bilmeden tüketiyoruz. Damacana ve pet şişelerin en basitinden kendi ham maddelerindeki kimyasal bileşenlerle insan sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğunu biliyoruz. Sağlıklı su; cam şişeden içilen ve su arıtma cihazları ile arıtılan sudur. Peki, su arıtma cihazı hakkında uzmanlar ne diyor?

Uzm. Dr. Ender Şaraç (Sağlıklı Yaşam Uzmanı): 

ARITMA CİHAZIM VAR 

Şu an arıtma suyu içiyorum. Hem iş yerinde hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini kontrol ediyorum. Bu konu netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve güvenilir bir filtre cihazı taktırabilirler. Günde en az 2 şişe cam şişede maden suyu içilebilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız küçük pet şişeler kullanılabilir. Suların çok satıldığı, hızlı sirkülasyonun olduğu yerden pet şişe alın. Beklememiş, taze olsun.

Doç. Dr. Kenan Keskin (Memorial Şişli Hastanesi):

ARITILMIŞ ŞEBEKE SUYU 

Ben evimde yaklaşık 5 yıldan beri su arıtma sistemine sahibim. Şebeke suyunu bu sistemden geçirerek elde ettiğim suyu hem içmek için hem de çay ve yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanıyorum. Zira suyun kalitesini istediğim zaman ölçerek de görebiliyorum. Tabii ki bu sistemin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması ihmal edilmemelidir.

Yard. Doç. Dr. Afet Erbay (Medical Park İzmir Hastanesi):
CAM ŞİŞE

Ben evimde musluk suyu ve cam şişe suyu tercih ediyorum. Tabii ki bir hekim olarak önerim, cam şişede depolanan içeceklerdir. Su ya da maden suyu; ne olursa olsun cam şişede tercih edilmelidir.

Prof. Dr. Erkan Topuz (İstanbul Üniversitesi)

          SU ARITMA CİHAZI

Kaynar suyu ile yıkanmayın kaynar su ile yıkandığınızda klor ve arsenik var ikisi birleşiyor kanserojen madde açığa çıkıyor onun için ılık su ile yıkanın devlet enfeksiyon olmasın diye kloru basıyor Amerika’da yapılan araştırmalarda arseniği ve kloru tutan faydalı su arıtma cihazlarının tek kötü yani magnezyumu da tutuyor ve magnezyumsuz su içiyorsunuz.

Doktor Ursvashi Rangan (USA): (Çevre Sağlığı Bilim İnsanı)

TERS OZMOS SİSTEMİ

Musluk suyundaki kimyasallardan endişeleniyorsanız güvende olmak için muhtemelen şişe suyu alıyorsunuz çoğu insan böyle yapıyor ama şişe suyu gerçekten daha güvenli mi? Satılan şişe sularının en az dörtte biri aslında musluk suyudur. Şişe sularının etiketlerinin çok kafa karıştırıcı olduğunu ve fazla bir düzenlemede yok filtrelenmiş olduğunu iddia ettiklerine göre kaynak suyu değildir. Bundan dolayı ters ozmos su arıtma cihazları bakımları yapıldığı takdirde en güvenli sistemdir.
Uzmanlar su arıtma cihazından içilen suyun daha sağlıklı olduğu konusunda hem fikirken siz hala damacanalarda bekletilmiş su içmeye devam mı edeceksiniz?

Siz isteyin biz evinize sağlıklı yaşamı getirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir